Mateka

Pokusný web

Kontakt

Ing. Karel Matějíček

Závodu míru 98/88

Karlovy Vary

360 17

 

tel.: 353 564 573

Login Form

Úvod

 

Proč vznikly tyto stránky

 

V době největšího výskytu Trabantů jsem tento automobil téměř nenáviděl. Nepovažoval jsem ho za plnohodnotné vozidlo. Ve skutečnosti jsem o jeho vlastnostech nevěděl nic a vlastně jsem ho znal jen z velmi oblíbených vtipů. Jediné, co jsem bezpečně poznal, byl zápach, který se za ním linul. Byl jsem na tento smrad úplně alergický. Velmi často se stávalo, že jsme jeli naším kvalitním vozem Škoda 100 po liduprázdné (nebo spíš autoprázdné) silnici někde v lesích a já jsem najednou zavětřil a prohlásil, že někde v okolí musí být Trabant. Vždy jsme potom během krátké doby kouřícího smraďocha dojeli a co nejrychleji předjeli. Specifický zápach mně opravdu vadil a bývalo mně z něho dost špatně. Nejhorší problémy jsem míval při našich nákupních výletech v NDR, kde se Trabantům skutečně nedalo vyhnout.

Blíže jsem se s Trabantem seznámil v době, kdy jsem začal chodit se svojí nynější manželkou. Její rodiče tento světoznámý výrobek z dílny soudruhů z NDR vlastnili a tak jsem s ním dokonce poprvé cestoval. Byl to skutečně zážitek. Také jsem byl svědkem častého marného startování a následného štelování odtrhů.

Postupem času se z budoucího tchána stal náš děda a já jsem mu občas s Trabantíkem pomáhal (shánění dílú, roztlačování, debaty o problémech, pomoc při STK, ...). Pomalu jsem tomuto vozítku přicházel na chuť. Když děda přestal šoférovat a řešil, co s autem, přesvědčoval jsem ho, aby Trabanta neprodával. Když děda umřel a manželka Trabantíka zdědila, začal jsem vážně přemýšlet o jeho renovaci. Brzy jsme s ní začali, protože úředníci při přepisu auta na manželku vyžadovali platnou STK. Musel jsem tedy auto dát alespoň do takového stavu, aby prošlo a tím vše začalo. Čím více jsem Trabanta poznával, tím více se mně líbil. Je tak super jednoduchý a jezdí. Při srovnání s dnešními auty je to téměř neuvěřitelné.

No a protože jsem se do tohoto vozítka skutečně zamiloval, rozhodnul jsem se, že mu věnuji tyto stránky.